Psychologické a fyziatrické centrum TREA - online psycholognadosah.sk
Psychologické služby

Psychoterapia (individuálna, párová, rodinná)
je proces, počas ktorého psychoterapeut pomáha klientovi (pacientovi) postupne sa vyrovnávať s problematickými, alebo nepríjemnými zážitkami, situáciami a oblasťami jeho života. Psychoterapeut sprevádza klienta na ceste k dosiahnutiu zmien, ktoré si sám klient praje. Psychoterapia je teda liečebné a terapeutické pôsobenie na klienta psychologickými metódami, ktoré mu prinášajú žiaduce zmeny v prežívaní, v správaní i v spôsobe jeho fungovania v živote a tým aj v jeho osobnosti. Psychoterapia môže mať aj podpornú, terapeutickú či rozvíjajúcu funkciu. V priebehu psychoterapie sa klient viac kontaktuje so svojimi vnútornými procesmi a so svojou vnútornou silou, emóciami a prežívaním. Postupne je uvoľnenejší, silnejší, vyrovnanejší, chápavejší, milší a úprimnejší vo vzťahu k sebe a k ostatnému okoliu. Psychoterapia vedie k celkovému zlepšeniu kvality života a vo vzájomných rodinných, partnerských a pracovných vzťahoch.Psychoterapia - otázky a odpovede
Čo je individuálna psychoterapia?
je určená pre klienta, ktorý sa rozhodol pracovať na sebe, je ochotný prebrať zodpovednosť za to, ako sa cíti a je pripravený vložiť sa s psychoterapeutom do práce na zmenách, ktoré si sám praje a na ktorých sa s terapeutom dohodol. Poskytuje klientovi priestor zamerať sa na svoje vlastné konflikty, na svoj osobný rozvoj a na lepšie porozumenie svojej situácie a taktiež samému sebe, svojím potrebám, túžbam a emóciám v bezpečí terapeutického prostredia.
Čo je rodinná psychoterapia?
Možno si ju predstaviť ako spoločné stretnutie všetkých členov rodiny s terapeutom. Jej cieľom je bližšie porozumieť príčinám opakujúcich sa konfliktov a pomoci nájsť rodine cestu z tohto začarovaného kruhu. Keď sa konflikty v rodine opakujú denne, majú dopad na emocionálnu pohodu celej rodiny. Konflikty a rodinnú nepohodu môže spúšťať dieťa, dospelý, či viacerí členovia rodiny. Identifikovaním a podchytením týchto stavov a opakujúcich sa vzorcov správania, je možné zabrániť prehlbovaniu vzťahovej krízy v rodine a vzájomnému odcudzeniu. V psychoterapii môžu všetci členovia rodiny otvorene hovoriť o konfliktných otázkach, bez obáv, že by hrozil sklz do zabehnutých koľají vedúcich k napätiu a obvyklým sporom, či prejavom výbuchov hnevu, alebo negatívnych emócií.